9. Mediator

Mediator, osadnik

Powodem, dla którego ten typ znajduje się na samej górze enneagramu, jest fakt, że Dziewiątka ma najwyższy poziom odczuwania innych ludzi. Intuicyjnie potrafi wyczuć czyjś nastrój, nastawienie, czy stan. Helen Palmer piszę o „stapianiu się” z innymi osobami, co może prowadzić do wyparcia swoich własnych uczuć.
Dziewiątka bez wątpienia świetnie czuje inne osoby, potrafi być czuła i opiekuńcza, jednak zbytnie utożsamianie się z wnętrzem innej osoby może sprawić, że sama zapomni o sobie, a energia „z brzucha”, która gromadzi się w formie złości nie będzie miała skutecznego ujścia.

Mediatorem staje się w szczególności, kiedy staje pośrodku zwaśnionych stron i naturalnie nie staje za żadną z nich, jednocześnie stara się zrozumieć rację każdej.

Dziewiątki w przypadku, kiedy usłyszą coś, co nie zgadza się z nimi, lub zostają zlekceważone, tłumią napięcie i często nie wyrażają tego otwarcie. Dlatego dziewiątka, jako przywódca będzie miała bardzo dobre pomysły, potrzebuje jednak przybocznego, który będzie je realizował i napędzał grupę do działania.

Mimo, że to główna pozycja Ruchu, to właśnie obszar działania, jest głównym polem do pracy. Kiedy trzeba ukazać swój wewnętrzny stan, przy jednoczesnym zachowaniu spokoju, lub jego pozorów. Dziewiątki mają siłę do pracy i realizowania zadań, która jednocześnie utajona zostaje nawet dla nich samych, do czasu, kiedy nie zaczną kontaktować się ze swoimi emocjami i potrzebami.