8. Wojownik

Szef, wojownik

Ósemka, to postawa pochodząca w Ruchu, a więc nastawiona na działania, gdzie często liczy się efekt, stan faktyczny, a bywają pomijane stany wewnętrzne, odczucia, potrzeby subtelne. Szczególnie dla ósemki, której bliżej do intelektu, niż emocji, a poprzez gniew, który wykorzystuje w swoim dążeniu do realizacji celów i osiąganiu prawdy, uruchamia ukryte zapasy energii, potencjału i siły przebicia.
Typowa ósemka, to osoba, którą opisuje postawa „ja się nie kłócę, ja po prostu mam rację”, trwająca przy swoim zdaniu, pewna siebie, niezależna, przywódca z mianowania samego siebie. Osoba dbająca o słabszych, potrafiąca wziąć w obronę grupę, której jest członkiem. Z drugiej strony może jej sprawić trudność praca w grupie. W niektórych przypadkach może przyjąć postawę  tzw trolla działając pozornie w sposób destrukcyjny, a wewnętrznie kierując się przekonaniem, że trzeba wynajdywać dziury w systemie i punktować go niemiłosiernie poprzez sarkazm.

Czego oczekujemy od dobrego szefa, czy managera? Jakie zadanie spełniać ma wojownik? Zakładamy, że takie osoby mają wyznaczać cele, osiągać je i umieć poradzić sobie z odmiennym zdaniem innych ludzi. Pomimo ich sprzeciwu doprowadzić sprawę do końca.
To jest bardzo skrajne postrzeganie, które można przypisać typowi numer osiem, jednak nie zmienia to faktu, że w wielu przypadkach i wielu aspektach, tak po prostu jest.

Z ósemką nie tylko trudno się rozmawia, czasem również trudno zaakceptować, że z jednej strony przestrzega surowych reguł, narzucając je otoczeniu, a z drugiej potrafi obrócić się i łamiąc wszystkie zasady np wyjechać gdzieś na tydzień, zjeść na raz dwie tabliczki czekolady, lub uprawiać seks z nowo poznaną osobą, nie widząc w tym nic złego.

Ósemka może być również dobrym kompanem, przyjacielem, przywódcą, motywującym do działania, siłą grupy, lub trafnym i szczerym krytykiem. Przez fakt, że w dzieciństwie Ósemki nie mogły okazywać słabości, nie mają dostępu do bardziej subtelnych części siebie. Jeżeli jednak da się Ósemce przestrzeń, okaże się jej zaufanie, wyjdzie z inicjatywą szczerości i okażę się zrozumienie, postawa ósemki „ostygnie”, nabierze charakteru pomocnej osoby, której można zaufać i mieć wyjątkowe wsparcie.

Drogą rozwoju ósemki jest odnalezienie w sobie gotowości do ukazania swoich słabych stron, zaufanie drugiej osobie, oraz zaufanie w związku, który będzie dawał możliwość stawania w obronie partnera, ale również pokazanie mu siebie w całości, również, jako tej słabej.