5. Obserwator

Obserwator, myśliciel.

Ja do tej dodatkowej nazwy dołączyłbym jeszcze „siedzący byk”, jest tak dlatego, że Piątki, to postacie wpatrujące się w otoczenie. Potrafią dostrzegać połączenia, zwracają uwagę na fakty i niuanse, jednocześnie ze schowanymi emocjami za murem, które same wzniosły.

Typowym dla Piątki będzie przypatrywanie się sytuacji, a następnie w spokojnym i bezpiecznym otoczeniu wejście w emocje, jakie towarzyszyły zajściu. Potrzeba ukrycia swoich emocji, które mogłyby zakłócić proces obserwacji.
Jako, że Siódemka jest pozycją stresu, ostatnim typem zachowania będzie dążenie do tego, żeby było ich wszędzie pełno. Są raczej tymi osobami na spotkaniu, które będą przypatrywać się całemu zajściu z boku i będą starały się dostrzec schemat w tym, co się wydarza. Co sprawia, że jeżeli się już zaangażują, to są dobrymi kompanami.

Tworzenie schematów, lub poszukiwanie struktur do rozumienia świata jest bardzo ważnym elementem. Piątki chcą poznać i zrozumieć rzeczywistość, więc chętnie będą poznawać narzędzia psychologiczne, duchowe, czy filozoficzne, które dadzą im klucz do zrozumienia innych ludzi. Tylko, po to, żeby w zaciszu swojego domostwa zastanawiać się nad tymi sprawami.
Ogólnie dom dla Piątek jest ważnym miejscem, dbają o nie, pilnują i strzegą, będą często domatorami, które czują się najlepiej u siebie i do tego same.

Polem do pracy Piątek jest ruch i odczuwanie. Jako, że pozycją relaksu jest Ósemka, to powinny one dążyć do przechodzenia w działanie. Podobnie, jak u Czwórek, jednak z innego powodu, Piątki, powinny urzeczywistniać swoje myśli, realizować projekty, jednocześnie wchodzić świadomie w kontakt ze swoimi emocjami, w szczególności przy innych ludziach, żeby konfrontować swoje wyobrażenia na temat ich samych i innych ludzi z rzeczywistością, a nie tylko obrazem, jakie same w sobie kreują.