4. Tragiczny romantyk

Tragiczny romantyk.

Jest to ekstrawertyczny typ „pochodzący” z uczuć i emocji. Czwórki, to wyraźne osoby, które przeżywają głęboko wszystko, co dzieje się dookoła nich. Osoby wrażliwe, empatyczne, a przy tym często ekstrawaganckie, prowokujące, artystyczne.
Czwórka, to typ osoby, która przeżywa głęboko każdą urazę, w szczególności, kiedy ktoś wchodzi na jej teren. Dzieje się to wtedy, kiedy inne osoby – nieproszone – zaczynają lub próbują odczytywać emocje Czwórki. W związku z tym, że są to osoby, które postrzegają we wszystkim głębie i starają się dostrzec kolejne dno, uważają, że mają lepszy wgląd w rozumienie rzeczywistości i inni nie widzą tak przejrzyście rzeczywistości wokół.
W odczytywaniu nich samych nie lubią jeszcze, kiedy przypisywane są im stany, których nie doświadczają, np smutek, w czasie, kiedy się złoszczą, albo po prostu zaglądają w siebie, lub odwrotnie. Czwórki na ogół, to wolne i artystyczne dusze, które chętnie poświęcają się różnym przejawom sztuk, szukając w nich głębszego zrozumienia i wyrażenia siebie.
Mroczną stroną Tragicznego Romantyka, jest doszukiwanie się ukrytego przekazu tam, gdzie go nie ma, lub rozczulanie się nad krzywdami (nawet tymi wyimaginowanymi), których doświadczył w życiu.

Polem działania dla Czwórek jest wejście w działanie, oraz praca nad tym, żeby nie odkładać wszystko na później. Jednocześnie ważnym elementem ich życia powinno być wchodzenie w swoje emocje i konfrontowaniem się z nimi i ich skutkami. Czwórki z racji tego, że są blisko obserwacji zapominają o wchodzeniu w działanie, powinny zatem pozwalać sobie na to, żeby wyrażać siebie, swoją osobowość, pozwolić sobie robić to, co sprawia im przyjemność i jeżeli czują taką potrzebę, to rozwijać się artystycznie.