Enneagram

Co to jest?
Najprościej rzecz ujmując Enneagram jest sposobem rozumienia uczenia się, komunikowania z innymi i samym sobą.
Kierunkiem w którą stronę ucieka nasza uwaga, ku czemu naturalnie dążymy, jakie są nasze ukryte i jawne trudności.  Jest to również wskazówka, gdzie szukać prawdziwych przyczyn naszych problemów i słabości (jak na przykład lenistwo, które może okazać się ukrytym strachem).

Enneagram na pewno nie jest sztywnym systemem, który wskazuje Ci, jaki jesteś, co możesz, a czego nie możesz w sobie zmienić. Niewiele jest tam gotowych odpowiedzi, więcej sposobności do tego, żeby stanąć oko w oko z samym sobą. Zagadki, które rozumie się, tym bardziej o ile pasują one do nas.
Nie znajdziesz tutaj gotowego przepisu, ale możesz zrozumieć, jak wygląda proces „gotowania”.

Co oznaczają cyfry?

Typy Enneagramu dają w pierwszej kolejności informację na temat dominującego ośrodka danej osoby Intelekt, Ruch, Emocje(omówię to szerzej przy innej okazji). Dają informację również z jakimi typowymi i nietypowymi problemami, pokusami, trudnościami, boryka się na co dzień dany typ.

Nie oznacza to, że „problemy” jednego z typów nie mogą być tożsame dla innego, ponieważ Enneagram, to przede wszystkim ruch. Ruch, który nieustannie w dużych i małych cyklach wykonuje każdy z nas. Ruch wywołany zmianami w życiu, stawianiu czoła problemom, kryzysom, sukcesom, ale w dużej mierze determinowanymi przez wiek, czy okres w życiu danej osoby. Mimo, że na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest do wróżenie z fusów. Zdanie zmienisz z pewnością, kiedy pierwszy raz zaczniesz pracować z Enneagramem – w szczególności widoczne jest t w grupie, kiedy poznaje się motywację innych ludzi wokół nas.

Ja sam pracuję z Enneagramem prawie dwa lata i jestem żywym przykładem, jak głęboko dzięki temu można zrozumieć siebie, bliskich. Rozumiejąc motywy, przychodzi mi akceptacja do innych (od moich) zachowań, motywów, czy poglądów. Przyjmuję, że różnimy się i przyjmuję, że mogę się dzięki temu czegoś nauczyć, albo poznać swoje własne granicę (co w moim typie jest równie istotne).

Opis poszczególnych typów:

1. Perfekcjonista
2. Dawca
3. Wykonawca
4. Tragiczny romantyk
5. Obserwator
6. Adwokat diabła
7. Epikurejczyk
8. Wojownik
9. Mediator

Jeżeli interesuje Cię ten temat i chcesz go mocniej zgłębić, to możesz W TYM MIEJSCU pobrać moją pracę na temat dynamizmów Enneagramu. Jest tam więcej informacji na temat samej mechaniki, ale również historii i psychologicznych buforów.

Enneagram, to złożone narzędzie służące do rozwoju swoich naturalnych mocnych stron i cech swojej osobowości. Nie ma za zadanie określić, czy przypisać nas do jednej natury nie dając możliwości ruchu – owszem jesteśmy przypisani do jednego typu – prawdziwa natura tkwi w dostrzeżeniu ruchu, jaki wykonujemy w trakcie życia, odnajdując się we wszystkich typach, oraz odnajdując głębokie więzi pomiędzy nami i naszymi bliskimi. „Nauka mistyczna” tkwi w dostrzeżeniu centrum od którego każdy z nas ucieka lub rozprasza się w dążeniu doń . Odkrywanie, któremu towarzyszy zrozumienie, akceptacja i doświadczanie integracji, oraz wewnętrznej spójności.

Na koniec film z omówieniem każdego z typów. Dodatkowo wrzucam do każdego typu odpowiednią minutę odtwarzania, żeby można było konfrontować swoje odczucia i zrozumienie z przygotowanym omówieniem.