Terapia filozoficzna

Terapia filozoficzna nie jest klasyczną psychoterapią, jest to zbiór narzędzi, które mają dać Ci więcej rozluźnienia, akceptacji, zrozumienia, szacunku do tego, co do tej pory było z jakiegoś powodu trudne, nieakceptowalne, straszne, bolesne.

Są to sesje podobne do coachingowych, jednocześnie zwracamy większa uwagę na emocję, schodzimy nieco „głębiej”, a przede wszystkim nie skupiamy się tak mocno na osiągnięciu celu, jak na wprowadzeniu wewnętrznej harmonii i spokoju, który w rezultacie ma doprowadzić do osiągnięcia celu.

Terapia filozoficzna opiera się na kilku elementach:

Pracy z ciałem –  naszym ciele przejawia się mnóstwo zachować, których nie jesteśmy świadomi, lub uznajemy za nieistotne, a z którymi można dosłownie „porozmawiać” i dzięki temu dowiedzieć się jaka jest ich prawdziwa intencja. 

Uświadomionym mówieniu – najczęściej to co mówimy nie jest tym, co naprawdę jest w nas. Czasem się tego wstydzimy, lub boimy, a czasem nie wiemy, co w nas siedzi. Uświadomione mówienie, pozwala wypowiedzieć to, co jest takie trudne, a co chce być wypowiedziane.

Pracy na poziomach ruch (ciało), emocje, intelekt – aby wprowadzić trwałe zmiany do swojego życia, należy zintegrować je z naszym życiem. Trzy ośrodki nawiązują do metody Czwartej Drogi, w której celem jest zaprzestanie bycia niewolnikiem samego siebie, swoich namiętności, ale przede wszystkim – swojej głupoty. 
Wyciągamy tutaj przekonania, trudne uczucia i nieuświadomione zachowania, czy ruchy i transformujemy w takie, które są akceptowalne i znośne. 

Praktyce uważności – jednym z celów terapii filozoficznej jest to, abyś nauczył / nauczyła się samemu dla siebie być wsparciem w życiu. Abyś potrafił / potrafiła zadawać sobie pytania i szukać odpowiedzi. Samoświadomość, która pozwoli Ci przyglądać się sobie ma wykształcić pozycję wewnętrznego obserwatora, czyli bycie bezstronnym obserwatorem samego siebie. Metoda IFS określiła by to stanem SELF, czyli samoorganizującego się aspektu życia, który zawsze jest otwarty, wyrozumiały i pełen szacunku do tego, co dzieje się w środku Ciebie. 

Ilość sesji: 10-15 (ustalamy na początku ilość spotkań, lub czas trwania procesu)
Jedna sesja: 90 min
Koszt: 1500 zł – 2250 zł za proces / 150 sesja
Częstotliwość: 1 raz na tydzień 

Praca nurtem terapii filozoficznej wprowadza dużo aspektów samoświadomości i uczy Cię, jak samemu dla siebie być terapeutą, poprzez uważność i świadomość siebie. Polecam to szczególnie Tobie, jeśli:

  • nie potrafisz zbudować relacji z partnerem / partnerką
  • nie potrafisz odnaleźć swojej misji / sensu / celu
  • jest obszar w Twoim życiu, z którym sobie nie radzisz, a chcesz to zmienić
  • jesteś w momencie życia, w którym czujesz, że powinieneś / powinnaś coś z nim zrobić, lecz nie koniecznie wiesz co